Search
Close this search box.

Szent Imre Plébánia

Hírfolyam

Vízkereszt
2025. január 6.

Urunk megjelenésének ünnepén, Vízkereszt napján az esti ünnepi szentmisén került sor a víz megáldására,
majd Tamás atya meg is hintette szenteltvízzel a jelenlevőket.
(Fotó: Vaday Katalin és Vaday Tamás)

A Schola Emericana adventi hangversenye
2024. december 22.

2024_adventi_hangverseny

XVI. Győri Katolikus Ifjúsági Találkozó
2024. november 16.

Szent Imre herceg főünnepe
2024. november 5.

A hagyományoknak megfelelően idén is a győri Brenner János Hittudományi Hittudományi Főiskola és Papnevelő Intézet kispapjaival és előljáróival ünnepelte védőszentje ünnepét a győri Szent Imre Plébánia közössége. A szentmise főcelebránsa és szónoka Dr. Reisner Ferenc rektor atya, püspöki helynök volt, vele koncelebrált Császár István spirituális atya, Kálmán Imre atya, püspöki irodaigazgató, a „szomszédos” Szentlélek templom plébánosa, a Papnevelő Intézet korábbi prefektusa és Dr. Balázs Tamás plébános atya. Az ünnepre kihelyezésre került templomunkban a Győri Egyházmegyei Zsinat zászlaja. Az ünnepi szentmisét követően Tamás atya vezetésével Szent Imre virrasztó zsolozsmáját, matutinumát énekelte-imádkozta közösségünk. Az olvasmányos imaóra után égő mécsesekkel vonultunk ki a templom előtt álló Szent Imre szoborhoz, ahol a Szent Imre herceg, Magyarország éke ének kíséretében helyeztük el a mécseseket a Varga Ferenc alkotta Szent Imre szobor talapzatán. A szentmise és a zsolozsma zenei szolgálatát Soós Gábor orgonaművész, karnagy és a Schola Emericana végezte.

(Fotó: Vaday Katalin és Vaday Tamás)

Szanyi Egyházzenei Nap
2024. október 5.

2024. október 5-ére tűzte ki a Szanyi Szent Anna Kórus az I. Szanyi Egyházzenei Nap dátumát. A szervezést még tavasszal kezdték meg és a Szent Imre templom scholája is meghívást kapott. Később kiderült, hogy az esemény egyik fő programja, a koncert (a kórusok bemutatkozó műsora) nem csak egy egyszerű hangverseny lesz, hanem a kórusok nevezhetnek a KÓTA minősítésére is. A KÓTA (a Magyar Kórusok és Zenekarok Szövetsége) a sokak által ismert Éneklő Ifjúság mellett a felnőtt kórusok részére is fenntart egy kórusminősítési rendszert, Éneklő Magyarország címmel. Hosszas gondolkodás, mérlegelés után úgy döntöttünk, hogy – bár ehhez erősen ki kell lépnünk a komfortzónánkból – benevezünk a kórusminősítésre is. A nyár vége és szeptember próbáit jórészt a minősítő hangversenyre való felkészüléssel töltöttük amellett, hogy természetesen a vasárnapi szentmiséken is rendszeresen énekeltünk.
A Szanyi Egyházzenei Nap programja szentmisével kezdődött a plébániatemplomban. A résztvevő kórusok közösen adták a szentmise zenei szolgálatát, a kórusok karnagyai felváltva vezényeltek. A program a művelődési házban a karnagyok kántorok fórumával, az aulában Szany egyházzenei életét bemutató kiállítással, majd a szanyi Bokréta Néptáncegyüttes bemutatkozásával folytatódott. Ebéd után Zemlényi Katica, a KÓTA felnőttképzési szakbizottságának elnöke tartott egy közös próbát, kórusműhelyt a résztvevőknek. Délután három órakor kezdődött a hat kórus bemutatkozó műsora a templomban.

A fellépő kórusok:
Palestrina Kórus, Győr
Gyarmati Vegyeskar
Schola Emericana, Győr
Ars Camerata, Kapuvár
Csornai Bárdos Kórus,
Szanyi Szent Anna Kórus.

A Schola Emericana kórust Simonné Braun Ildikó vezényelte,
orgonán kísért: Soós Gábor, szólót énekelt Bulkai Dóra.

A műsor a következő volt:
Ave spes nostra – antifona a Zalka-antifonáléból
Halmos László: Hodie Christus natus est
Camille Saint-Saëns: Ave verum
Bárdos Lajos: Szent Imre herceg
Horváth Márton Levente: O salutaris hostia
Colin Mawby: Alleluia

A résztvevő hat kórus közül három jelentkezett minősítésre. A Schola Emericana EZÜST minősítést kapott.
A zsüri elnöke Zemlényi Katica volt, tagjai Szűcs Magdaléna és Katona Tibor.

Ezúton is köszönjük a meghívást, a szervezést, a vendéglátást a Szanyi Szent Anna Kórusnak
és karnagyának, Varga Benedeknek.

A felújított gyirmóti templom megáldása
2024. szeptember 28.

Szeptember 27-én délelőtt ünnepre gyűlt össze a gyirmóti Szent László templom közössége. 5 évvel ezelőtt püspöki szentmisén adott hálát a plébánia a templom felszentelésének 250. évfordulóján, utána viszont nagy munka kezdődött, a templom teljes belső tere és külseje is megújult. Ennek a munkának a befejezése alkalmából telt meg újból püspöki szentmisére a templom. Dr. Veres András megyéspüspököt a templom bejáratánál fogadta a gyülekezet, ahol egy rövid szertartás keretében először megáldotta és kívülről szenteltvízzel hintette meg az épületet, majd az ünnepélyes bevonulás közben a belső teret is. Az ünnepi szentmisét a megyéspüspök úr Balázs Tamás plébános és Hencz Márton püspöki titkárral koncelebrálva mutatta be. A zenei szolgálatot Kurucz Borbála kántor és a győri Szent Imre templom kórusa, a Schola Emericana látta el, Simonné Braun Ildikó vezetésével.

Margaritha nővér lelki napja
2024. október 5.

A fokozott érdeklődésre való tekintettel Margaritha nővér lelki napját előzetes regisztrációhoz kötjük!
Dátum: 2024. október 5. 8:00 – 18:00
Helyszín: Győri Szent Imre templom (9024 Győr, Szent Imre út 35.)
A részvétel ingyenes!

REGISZTRÁCIÓ

Szent István király főünnepe
2024. auguszus 20.

Szent István király, Magyarország fővédőszentje főünnepére zászlódíszbe öltözött templomunk. Tamás atya mutatta be az ünnepi szentmisét, templomunk ministránsainak asszisztenciájával és a Schola Emericana zenei szolgálatával. A szentmise végén a hagyományoknak megfelelően Tamás atya megáldotta az új kenyeret. Amíg szorgos kezek felvágták a kenyereket, Kurucz Borbála énekelte el az Ó, Szent István, dicsértessél kezdetű népéneket. A Himnusz, a Szózat és a Boldogasszony, anyánk eléneklése után az ünneplő gyülekezet a templomkertbe vonult, ahol agapé keretében elfogyaszthattuk az új kenyeret, felfrissülhettünk az üdítőktől és beszélgethettünk egymással ezen a jeles ünnepen.

Fotó: Vaday Tamás

Both Zoltán bemutatkozó szentmiséje
2024. auguszus 4.

Hivatalosan augusztus 1-jén kezdte meg kápláni szolgálatát templomunkban Both Zoltán atya, akinek személyében 2010 óta először van újból káplánja templomunknak. Zoltán atya Bősárkányból származik (ahogy Tamás atya is), 1994-ben született. 25 éves korában, 2019-ben szentelték pappá, első kápláni esztendejét Sopronban töltötte, majd két évet Mosonmagyaróváron, kettőt pedig a tatai Szent Imre templomban töltött káplánként.
A szentmise elején Tamás atya köszöntötte az új káplánt, felelevenítve a közös gyökereket.
Isten hozta közöttünk Zoltán atyát, fogadjuk őt szeretettel, imádkozzunk érte, valamint új papi, szerzetesi hivatásokért!

Vlaj Márk búcsúmiséje
2024. július 28.

Vlaj Márk atyát 2023-ban helyezte a Győri Szent Imre Plébániára a megyéspüspök. Nem kápláni kinevezéssel érkezett, valójában tanulmányi szabadságát töltötte nálunk, de ezt nem nagyon vettük észre, „teljes értékű” munkatársa lett a plébánosnak. Rendszeresen misézett Gyirmóton, „itthon” állandó jelleggel ő mutatta be a vasárnap esti szentmisét, gyóntatott, áldoztatott. Közben teljesítette a tanulmányi „szabadság” célját is, leadta disszertációját.

Bár tudtuk, hogy a kinevezés egy évre szól, hamar eltelt ez az esztendő, július 28-án mutatta be Márk atya az utolsó ünnepélyes szentmisét a templomban.

A szentmise elején Tamás atya vezette be a szertartást, amelyen a templom ministránsai szolgáltatták az asszisztenciát és a schola vezette a zenei szolgálatot, az orgonánál Soós Gábor orgonaművésszel.

A liturgia végén Tamás atya még egyszer is megköszönte Márk atya munkáját és átadta az egyházközség ajándékát.

Márk atyát a megyéspüspök augusztus 1-jei hatállyal az Apor Vilmos Iskolaközpont iskolalelkészévé nevezte ki. Munkájához sok erőt, Isten áldását kívánjuk Márk atyának, imádkozzunk érte, valamint új papi, szerzetesi hivatásokért!

Horváth Csaba újmiséje
2024. július 21.

Július 21-én, vasárnap Horváth Csaba újmisés atya mutatta be a reggeli és az ünnepélyes esti szentmisét. Horváth Csabát, aki az újvárosi egyházközségből származik, június 15-én szentelte pappá a Székesegyházban Dr. Veres András megyéspüspök, első, ünnepélyes szentmiséjét másnap, június 16-án az újvárosi templomban mutatta be.

Csaba kispapként többször is szolgált templomunkban énekesként, orgonistaként és templomunk scholájával együtt készült és szolgált Ferenc pápa 2023. áprilisi szentmiséjének kórusának tagjaként.

Az esti újmise kezdetén Tamás atya köszöntötte az újmisést. Homíliájában Csaba atya gondolatait a válaszos zsoltár köré fűzte, amely a 23. zsoltár volt: Az Úr az én pásztorom.

A szentmise végén az újmisés atya megköszönte Tamás atyának a meghívást, a ministránsoknak az asszisztenciát (ahogy fogalmazta, ilyen asszisztenciája talán a pápának sincs) és a scholának a zenei szolgálatot. A Schola Emericana Bárdos Lajos Missa tertia-ját énekelte, az evangélium előtt Mawbe Halleluja-codáját, felajánlásra Saint-Saëns Ave verum c. művét, áldozásra Marco Frisina Anima Christi c. művét, az újmisés áldás alatt pedig Halmos László Magnificatját, hiszen Csaba atya nagy tisztelője Halmos Lászlónak, papi jelmondatául pedig a Magnificat első sorát választotta: „Magasztalja lelkem az Urat”.

A szentmise záró áldását követően Csaba atya újmisés áldásban részesítette a jelenlévőket, majd meglepetésként még Márk atya köszöntésére is sor került, aki aznap ünnepelte születésnapját.

Horváth Csaba atya augusztus 1-jén kapuvári káplánként kezdte meg papi szolgálatát. Imádkozzunk érte és új papi, szerzetesi hivatásokért!

Hittantábor
2024. július 14-20.

Boldog Carlo Acutissal egy táborban

Az idei évben a Győri Szent Imre Plébánia hittantáborában egy különleges baráttal ismerkedtünk meg, Boldog Carlo Acutissal, akinek Isten által küldött „gondolatgyöngyei” úgy vezettek minket végig a táboron, ahogyan a rózsafüzér gyöngyei által a Szűzanya vezet minket az életünk során. Egy–egy ilyen „gondolatgyöngy” segítségével szeretnénk elmesélni az idei év hittantáborának élményeit.

A 100 főt számláló tábor jelmondatát maga Carlo Acutis fogalmazta meg a következőképpen:
Örökké együtt lenni Jézussal. Ez a tervem az életemre.

Az izgalmas, kreatív, ügyességi, fejtörő és szórakoztató játékokat csapatmunkával lehetett a leghatékonyabban megoldani. Ez hozzájárult a barátságok elmélyítéséhez és a barátság erejének megtapasztalásához, illetve a segítségnyújtás erejének megérzéséhez. Ezek mind közelebb vittek a következő mondat megértéséhez:
Folyamatosan kérd az őrangyalod segítségét, aki a te legjobb barátod szeretne lenni!”
Ha a földön az emberek által megtapasztalt barátságnak és segítségnek ilyen ereje van, mint amit tapasztaltunk, mennyivel nagyobb és különlegesebb a Jó Isten által küldött őrangyalok segítsége és barátsága. 

Az aktívan együtt töltött idő, az együtt átélt élmények összekovácsoló ereje által jobban megismerhettük egymást.  Kinyíltak a lelkeink rejtett világai, így a mások érdemeire, élményeire, életére és  problémájára is nagyobb perspektíva nyílt. Ezáltal megértettük „Isten  influenszere” üzenetét:
Vannak emberek, akik sokkal többet szenvednek, mint én.
Ezzel és életpéldájával tanított nekünk empátiát, együttérzést a táborban, és adott erőt  saját  nehézségeink keresztjének cipelésére,  mások szenvedéseinek felismerésére, és ezáltal a segítségnyújtásra is meghívott minket.  

A tábor egy különleges kihívásához, amit a gyerekek minden évben nagyon várnak, sok  bátorságra volt szükség. Ahogy a bátorságpróbában, úgy az életben is sokszor félünk, rettegünk, de ahogy itt is végigmentünk az izgalmakkal teli folyosókon, úgy az életünk próbatételei előtt sem szabad megtorpannunk, hanem bátran tovább kell menni, mert Isten velünk van, vigyáz ránk, amíg hazaérünk. Ez erre adott egy kis példát, útmutatást játékosan.  A farmernadrágos szent ezt a bizalmat érezte életére vonatkozóan. Ő is sok nehézséggel küzdött, de mégis bátorságot adott a közvetlen környezetének, családjának, barátainak:
„Isten örök életre szánt minket. A halál nem mindennek a vége, hanem kapu, ami átvisz minket az Istennel való örök életre… A mennyben időtlen idők óta várnak ránk.”

Az internet védőszentje ezt vallotta:
„Mindannyian eredetinek születünk, mégis sokan fénymásolatként halnak meg.”
Nem akart beolvadni az emberek és a világ elvárásaiba, hanem Istentől kapott talentumait a modern világ eszközeinek alkalmazásával kamatoztatta, és Isten tervét tette első helyre. Életében megmutatta, hogy minden ember képes közvetíteni Krisztust mások felé.  Az eredetiség és a kreativitás fejlesztésére a gyerekek egész héten kitalálhatták és megalkothatták koreográfiájukat egy zenére, amit a tábor végén elő is adtak. Ezekben megmutatkozott, hogy a csapatok milyen sajátos és egyedien gyönyörű módon fejezték ki magukat.

A mindennapos Balatoni pancsolás önfeledt örömében élvezhettük a melegben nyújtott felfrissülés élményét. A szent életű fiatal példája nyomán megtanulhattuk, hogy a vidám vizes pillanatokban is velünk van a mi legjobb barátunk, Jézus.

Carlo vallotta, hogy
„az Oltáriszentség után a rózsafüzér a legerősebb fegyver, amivel a sátán ellen harcolhatunk, és a legrövidebb út, ami a mennybe vezet.”
Ennek hatására a tábor lakóiban vágy ébredt a rózsafüzér imádkozására, és néhány este egy- egy tized elimádkozásával Szűz Máriához fohászkodtunk.

Volt olyan este is, amikor közösen imádtuk az Oltáriszentségben közöttünk lévő Krisztust, ahol megtapasztalhattuk Carlo Acutis egyik gyakran idézett mondatának jelentését:
Az Eucharisztia az én autópályám a mennyországba.  

Az utolsó napon a szentmisében megértettük Carlo csodaszép felfedezését:
„Minél többször áldozunk, annál inkább hasonlóvá válunk Krisztushoz, és már itt a földön belekóstolunk a mennyországba.”

A heti csapatverseny célja puzzledarabok gyűjtése és kirakása volt. Bár a tábor véget ért, a hétköznapokban az utunkon haladva továbbra is gyűjtsük szorgalmasan életünk láthatatlan „puzzledarabjait”! Játsszuk tovább a „játékot”, hogy az út végén a szerető Istennel a kirakott képre tekintve boldogságunkat megláthassuk!

(Beszámoló: Szentmártoni-Borsó Bence és felesége, Tóth Zsófia)

Templomunk felszentelésének 81. évfordulója,
2024. június 3.

1943. június 3-án, áldozócsütörtökön szentelte fel templomunkat Boldog Apor Vilmos püspök. Templomunk felszentelésének ünnepén az esti szentmisét és az ünnepi szentbeszédet Megyesi Ferenc érseki szertartó, Balatonalmádi plébánosa tartotta, Tamás atya és Márk atya koncelebrálásával. A szentelésen készült külső fotókról látszik, hogy sokan tartanak esernyőt, ahogy ma is alig pár perccel a szentmise előtt „leszakadt az ég” és végig esett az eső, így a szentmise végére tervezett szabadtéri koszorúzás a szentelést megörökítő képnél, valamint templomépítő plébánosunk, Dr. Szelestey Béla atya sírjánál elmaradt, az imádságra a Szent Imre oltárnál került sor, ahol Apor Vilmos ereklyéjének őrzési helye is van.

(Fotó: Vaday Tamás)

Úrnapja, 2024. június 2.

Úrnapján, Krisztus Szent Teste és Vére főünnepén a 11 órakor kezdődő ünnepi szentmiséjére plébániai közösségünk már napok óta készült. Ministránspróba, virághintő elsőáldozó gyermekek próbája, a schola próbái, az oltárok díszítése, virágszirmok gyűjtése, hogy az ünnepi szentmisére minden készen álljon. A szentmisét Tamás atya mutatta be, majd a szokásos útvonalon, az Erzsébet ligetben és körülötte került sor a szép tavaszi időben a hagyományos úrnapi körmenetre.

(Fotó: Vaday Katalin és Vaday Tamás)

Húsvét vasárnap, 2024. március 31.

A szombat elmúltával, húsvétvasárnap ünnepeljük Krisztus feltámadását, az ünnepi szentmisén immár teljes fényben és ünnepi díszben áll a templom, zeng az orgona, alleluját énekel a schola és Isten népe, a feltámadást ünnepelve. A húsvétvasárnapi ünnepi szentmisét Tamás atya mutatta be templomunk ministránsainak asszisztenciájával.

Húsvét vigíliája, 2024. március 30.

A húsvéti vigília valószínűleg a teljes egyházi év leghosszabb és legösszetettebb szertartása, amit szigorúan sötétben kezdünk és fejezünk be húsvét éjszakáján. A szertartás a templomon kívül, a tűz megszentelésével kezdődik, amiről meggyújtjuk a húsvéti gyertyát, melynek fénye, mint Krisztus világossága érkezik a templomba, ahol szétosztva mindenkihez jut belőle egy gyertyalángnyi. A gyertyafényben énekelt húsvéti örömének, az Exultet után az Ószövetség olvasmányain keresztül ismerjük meg a legfontosabb tanításokat, mintegy a keresztelendők utolsó hittanóráján. Az ószövetségi olvasmányok után kéri vissza egy énekes a nagyböjtben nélkülözött Glóriát, amelyet a pap ünnepélyesen intonál „a Szentegyház közepén”, majd megszólal az orgona, kigyúlnak a fények. A szentlecke után egy énekes újból „megtanítja” a böjti időben nélkülözött alleluját az evangélium előtt. Hagyományosan ezen az éjszakán történt a felnőttek keresztelése, így az evangélium után a keresztvíz megáldásával folytatódik a szertartás, majd (ha nincs keresztelés, amint nálunk sem volt), szenteltvízzel való meghintéssel majd keresztségi fogadalmunk megújításával emlékezünk saját keresztelésünkre. Az egyetemes könyörgéstől a szokott módon folytatódik az ünnepi szentmise, amelynek végén kerül sor a szentsír megnyitására, az Oltáriszentséget ünnepélyesen visszahozza a pap a főoltárhoz, ahol meghirdeti Jézus feltámadását szavainak megismétlésével: Békesség veletek, én vagyok, ne féljetek! Ezután a világnak is megmutatjuk húsvéti örömünket a hagyományos feltámadási körmenettel. A templomba visszatérve Te Deumot éneklünk, s a szentségi áldás után kerül vissza a nagycsütörtöki oltárfosztás óta nyitva álló tabernákulumba az Oltáriszentséget hordozó monstrancia. Az ünnepélyes áldás után kerül sor a húsvéti eledelek (hús-, tojás- és kalácseledelek) megáldására.

Nagypéntek, 2024. március 29.

Nagypénteken Krisztus kereszthalálára emlékezünk, sőt azt ünnepeljük. A liturgia ott folytatódik, ahol abbamaradt nagycsütörtökön. Üres, sötét, díszeitől megfosztott szentély és oltár, nyitott tabernákulummal, néma bevonulással. Majd leborulással az üres oltár előtt. A tabernákulum üres, még a kereszt sincs a helyén, a leborulás az oltár előtt történik, ami magas a Golgota, sőt maga Krisztus. Minden bevezető nélkül felhangzik a könyörgés, majd az olvasmányok, melyek után Krisztus kínszenvedésének történetét halljuk Szent János passiójából (templomunkban az Esztergomi moll-passiót énekli a schola). Az ünnepélyes egyetemes könyörgések után történik a kereszt behozatala majd leleplezése és a kereszthódolat, amely során mindenki hódol a kereszt előtt egy térdhajtással, meghajlással, érintéssel, csókkal…Utána körmenet hozza a feldíszített oltárra az Oltáriszentséget, de a szentáldozás után vissza is viszi a Szent Imre oltárhoz és a főoltár a szertartás végére ismét dísztelen, a szentély sötét, az egyszerű áldás után a pap és az asszisztencia ugyanolyan csendben vonul ki, mint nagycsütörtökön…

Nagycsütörtök, 2024. március 28.

Nagycsütörtök egyetlen szentmiséje az utolsó vacsorára emlékezik. A fehérben, orgonával, a Gloria-ra megcsendülő csengőkkel kezdődő ünnepi mise fokozatosan halad az oltárfosztás utáni teljes sötétségbe… Elhallgat az orgona, a csengőket kemény hangú kereplők váltják. A szentmise különleges liturgiai eleme a lábmosás megjelenítése. Az áldozás után az Oltáriszentséget a Szent Imre oltárhoz viszi a körmenet, ezt követi az oltárfosztás és az üres tabernákulum kinyitása. A szentmise áldás, elbocsátás és záróének nélkül ér véget, a pap és az asszisztencia néma csendben hagyja el a sötét templomot…

Virágvasárnap, 2024. március 24.

Virágvasárnap az Úr szenvedésének vasárnapja. A vértanúság piros liturgikus színe is jelzi, hogy Jézus jeruzsálemi bevonulásának hozsannás, pálmaágas, dicsőséges bevonulásának megünneplésétől a passió megrendítő, Jézus halálát jelző néma térdeléséig milyen gazdag ez az ünnep. A mi ünnepünk szokás szerint az urnakertben kezdődött, oda vonult ki a gyülekezet, hogy a bevonulás történetét meghallgatva, hozsannát énekelve induljon a templomba, meg-meg állva Jézus bevonulásának egy-egy mozzanatánál. A Tamás atya által bemutatott ünnepi szentmisén a Schola Werner Alajos Márk passióját énekelte, az oltár körül a Szent Imre ministránsai teljesítettek szolgálatot.

Tekintse meg az ünnepről készült galériánkat (fotó: Vaday Tamás)

Gyertyaszentelő, 2024. február 2.

A karácsony utáni negyvenedik napon ünnepeljük Urunk bemutatását, amit hagyományosan Gyertyaszentelő Boldogasszony ünnepeként szoktunk emlegetni. A liturgiában mindenütt visszaköszönnek Simeon hálaénekének szavai: „Fény a népek világosságára és dicsőségére népednek, Izraelnek”. Ezt a fényt is ünnepeljük, amikor megáldjuk a gyertyákat, amelyek kiosztva bevilágítják a templomot az éjszakában. Bár már évközi idő van, egy napra még „búcsúzóul” visszatérünk a betlehemi jászolhoz, megünnepeljük Jézus bemutatását és szemléljük az agg Simeont, hallgatjuk szavait, és magunk előtt látjuk Anna prófétaasszonyt is, életének minden nehézségével…

Archívum:

Az elmúlt évek főbb eseményeit tartalmazó beszámolókat innen töltheti le (.docx):

2023. év 

2022. év 

2021. év