Győri Szent Imre Plébánia
9024 Győr, Szent Imre út 35.
(96) 424 443
gyoriszentimre.iroda@gmail.com

 

Honlapunk megújult!

Kedves Olvasóink!

A győri Szent Imre Plébánia honlapja megújult.

Ez a honlap átmenetileg archívumként még elérhető marad, de a továbbiakban nem frissül.

A régi honlap híreit a menüből éri el.

A győri Szent Imre Plébánia új honlapja a következő címen érhető el, így amennyiben a kedvencek/könyvjelzők közé mentette el oldalunkat, az is érdemes frissíteni:

↓↓↓  Kattintson ide! ↓↓↓

GYŐRI SZENT IMRE PLÉBÁNIA

Interjú Horváth Dori Imre atyával

apatur

Horváth Dori Imre apát úr ebben az esztendőben ünnepli rubinmiséjét. Az alábbi interjút 10 évvel ezelőtt készítette az akkor gyémántmisés atyával Kiss Tamás. Az interjú a Hitvallás 2003. szeptemberi számában jelent meg.

Papi hivatása vállalásában ezek a jézusi mondatokat erősítették meg: "Nem ti választottatok engemet, hanem én választottalak titeket." Ez a küldetéstudat jellemezte egész papi pályáján, sőt már ezt megelőzően is...

- Már gyerekkoromban eldöntöttem, hogy pap leszek, más hivatás soha sem érdekelt. Nagyanyám is mindig kérdezgetett, hogy mi akarok lenni. Mikor elárultam hogy pap, felsóhajtott: "Bárcsak a Jóisten szólná ki belőled". Később a gimnáziumban nagyon megszerettem a tornaórát, s ügyesen is végeztem a gyakorlatokat. Ha nem lettem volna pap, talán tornatanárnak megyek.

 

- Mennyire volt egyenes az út a gyermekkori lelkesedéstől a pappá szentelésig?

- Először a reáliskolába kerültem, később mehettem csak a bencésekhez, ahova kezdettől fogva szerettem volna járni. Azt elvégezve természetes volt számomra, hogy a kisszemináriumba jelentkezzek. Érdekes, hogy abból az évfolyamból csak ketten lettünk papok A teológián már kicsit jobb volt arány: a tizenegy szeminaristából hatunkat szenteltek fel. Ma is emlékszem a szentelés előtti utolsó lelkigyakorlatra. Póka György spirituális, a későbbi püspök olyan érzékletesen festette le előttünk előadásában a papi hivatás nehézségeit, hogy aznap éjjel azt álmodtam, kilépek, mert nem tudok megfelelni a lelkipásztori munkának. Álmomban azonban úgy éreztem, hogy emiatt rettentő üres lett az életem. Felébredve hálát adtam a Jóistennek, hogy megéreztette velem: a papi hivatás az én küldetésem.

- 1943-ban szentelték fel. Akkor Apor Vilmos volt a győri püspök.

- Igen, ő szentelt fel. Van azonban még egy esemény azonban, amely nagyon köt engem a vértanú püspökhöz: amikor 1945-ben a nagyhéten ő feláldozta magát a rábízottakért, akkor Rábacsécsényben, első káplánhelyemen, én is egy pincébe menekültem a falubeli lányokkal, asszonyokkal. Oda is jöttek katonák, hogy elvigyenek asszonyokat, de megtagadtuk a a követelésüket. Amíg ott vártak, folyamatosan mondtuk a Fájdalmas rózsafűzért, s a katonák egy idő után továbbálltak.

- Milyen állomáshelyeken volt az atya a hatvan év alatt?


14-2- Az első káplánhelyem Rábaszentmihály volt, Csécsénnyel és Bodonhellyel együtt. Nagyon jól éreztem magam itt, hiszen fiatalokkal foglalkozhattam. Virágzott akkor a katolikus ifjúsági mozgalom: kultúrházat éptettünk, énekkarokat szerveztünk. Három év után Nyúlra kerültem egy évre. Szép emlékem innen a Könnyező Szűzanya-kegykép 250 éves ünnepsége 1947 márciusában. A mise után a kegyképet kihozták a városba körmenetre, majd a Széchenyi-térre vitték a Lloyd erkélyére. Onnan Mindszenty szólt a hívekhez. Ma is szó szerint emlékszem a szavaira:

"Nézzétek, hova hullatja könynyeit a Szűzanya. A gyermek Jézusra. Mi is a gyermekeink miatt sírunk. Ki akarják ölni a szívükből a hitet." S milyen igaza volt, a következő évben már megszűntették a kötelező hitoktatást.

Nyúlról Győrbe kerültem Nádorvárosba. Itt éltem át az 56-os forradalmat. Csodálatos volt a forradalom hetében látni, ahogy a fiatalok jöttek hittanra. Korábban csak alig-alig mertek járni. 1956 tanulsága számomra egyébként az volt, hogy nagy lelkiereje van a népünknek, hiszen hitében és magyarságában nem tudták megtörni.

A forradalom leverése utáni első nap reggelén a kórházba mentem a betegekhez. Nem gondoltam, hogy beengednek hozzájuk, látogatási időn kívül, de senki nem állított meg. Nagy szeretettel fogadtak, gyóntak, áldoztak. Még egy évig sikerült bejárnom hozzájuk, de végül a hatóságok megelégelték és a püspököt félrevezetve elhelyeztettek Győrből. Egy évre Kapuvárra kerültem, majd megpályáztam a mosonszentmikósi plébániát, ahol negyvenegy évig szolgáltam. 80 éves koromban jöttem be Győrbe a papi otthonba.

- Mi volt a legszebb emléke a mosonszentmiklósi évtiztedekben?

- Nehéz lenne bármit is kiemelni, de arra büszke vagyok, hogy mindig százon felül volt az iskolai hittanosaim száma, még az előző rendszerben is. Megemlíteném még az ottani hívek szolgálatkészségét: összefogásukkal kétszer is restauráltuk a templomot, a kápolnákat, kicseréltük a templomsisakot.

- Hatvan év papi munka után, mi jut eszébe, ha a hivatására gondol?

- Egy ének szövege, amelyet Harsányi Lajos írt:

"Ha munkánk után leszáll az este,
Csak hozzád járulunk térdre esve,
Mint gyermekét anyja fáradt alkonyatra,
Nyugtass el bennünket szent Szívedre."

Kiss Tamás