Győri Szent Imre Plébánia
9024 Győr, Szent Imre út 35.
(96) 424 443
gyoriszentimre.iroda@gmail.com

 

Honlapunk megújult!

Kedves Olvasóink!

A győri Szent Imre Plébánia honlapja megújult.

Ez a honlap átmenetileg archívumként még elérhető marad, de a továbbiakban nem frissül.

A régi honlap híreit a menüből éri el.

A győri Szent Imre Plébánia új honlapja a következő címen érhető el, így amennyiben a kedvencek/könyvjelzők közé mentette el oldalunkat, az is érdemes frissíteni:

↓↓↓  Kattintson ide! ↓↓↓

GYŐRI SZENT IMRE PLÉBÁNIA

Nagyszentjános

Dr. Pápai Lajos megyéspüspök atya 2011. szeptember 26-tól megbízta a Szent Imre Plébániát Nagyszentjános oldallagos ellátásával.

 

A szertartások rendje:

Szentmise: vasárnaponként 12.00 órakor

Igeliturgia: péntekenként 16.00 órakor

 

Hivatali órák és ügyintézés:

Nagyszentjánoson a templomban: Péntekenként du. 1530 – 1600 óráig

Győrben a Szent Imre Plébánián:  Hétfőtől Péntekig: 900-1200, Hétfőn és Szerdán: 1700-1800

 

Nagyszentjános Plébániai Értesítő

A Plébániai Értesítő adventi száma letölthető innen.

 

Nagyszentjános templomát Szent János apostol és Szent Liborius püspök tiszteletére szentelték.

Paul Kaiser, Padernborn egyházmegyés papja építtette a templomot Szent Liborius vértanú püspök tiszteletére, főleg német adományokból. A templomszentelést az adománygyűjtő Paul Kaiser atya, Johannes Joachin Degenhard pádernborni bíboros érsek és dr. Pápai Lajos püspök végezték.

Szent Liborius életéről keveset tudunk. Az biztos, hogy előkelő gall törzsből származott és római műveltséggel rendelkezett. Vélhetően 348-ban Cenomaniaban,  a Le Mans városában született, és  49 éven át volt e franciaországi város püspöke. Ez idő alatt 217 papot és 184 diakónust szentelt. Több templomot is építetetett. Kortársa és barátja volt a toursi Szent Mártonnak, aki Pannóniában a legenda szerint Pannonhalmán született. Az ő karjaiban halt meg 397-ben. 

Amikor a kereszténység elterjedt a mai Németország területén, Pádernbornban püspökség alakult. Szent Liborius földi maradványait, ereklyéit 836-ban szállították Paderbornba, a krónikák szerint közben sok csoda történt. Páva kísérte ereklyéit az úton, de amint megérkeztek, a páva elpusztult. Azóta Szent Liborius a paderborni dóm patrónusa, védőszentje.

Paul  Kaiser atya ennek az egyházmegyének a plébánosa, és adakozó híveivel együtt már több magyarországi templom építéséhez nyújtott meghatározó segítséget. Ahol segítségükkel templomot építenek, mindenütt szeretnék felhívni a figyelmet Szent Liboriusra.

Szent Liborius attribútuma, azaz állandó jelvénye, mely alapján felismerhetővé válik, a 13. sz. óta könyv 3 éles kővel, utalva arra, hogy a szent a vese- és epekőtől szenvedők védőszentje.

Napjainkban a Liborius-ünnepségen mindig sok hívő vesz részt, köztük egyre több pap és főpap is. Ezek a találkozások a világ minden részéről érkezett vendégek és a paderborniak között, megértést ébresztenek más országok egyházainak problémái iránt. Így mutatkozik meg Szent Liborius népeket összekötő ereje.

forrás: Nagyszentjános község honlapja